Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Betí povídání


 

O tom ukazování...

 

Nazdar všichni. Tak já se budu muset pomalu, ale jistě vyjádřit k tomu výstavničení, čoveče. Už v Liberci jsem si všimla jistýho fenynklu* a v Brně mě to dorazilo. Zaujalo mě totiž něco naprosto záhadnýho, o čem se domnívám, že si to jako samostatné téma zaslouží, aby to bylo vyneseno na světlo Bóží! Ale popořádku, nějak to dám dohromady jako vždycky, znáš mě... Z každýho tématu se snažim vykřesat to nejlepčí. Nakonec se stejně pobavíš ať děláš co děláš. Vykašleš se na práci a na nádobí, o prádle nemluvim, vokna taky počkaj a čteš si moje drby, že jsem na to kápla? Akorát pejsanům dej, prosimtě včas najíst, pak je ulož do postelí, děti do kotců, no znáš to... 

*fenykl = fenomén

Taaakže. Moje máma si před časem nakoupila tašku plnou foťáků a objektivů. Nejdřív kroutila hlavou nad fotografama na co mají tolik krámů a dneska sama už má foťáky dva a objektivy čtyři. A neustále hovoří o tom, že by potřebovala ještě tudleto a támhleto. S tím prej jako jak začneš, tak nemůžeš přestat. Asi je to nakažlivý nebo co. No, a už drahnou dobu, na víkend co víkend, si to všecko zabalí, mě taky zabalí a jedem fotit. Nandáme do auta tašky a stan a moji skládací boudu a další propriety. A buď se děje kousink* nebo na oválný dostihy nebo na výstavu. Teďkonc se teda zaměřím na výstavy. Musím předeslat, že už jako malou mě máma tahala ukazovat ostatním lidem na nějakou voříškovitost tady v Praze.

*kousink = coursing

Po třech letech mě ale nechala na pokoji a začala se věnovat Bonoušový na výstavách pro psy s papírkama. Ta jí to pěkně osladila. Ale o tom už jsem psala a jak ti tak na toto téma narážím, možná nastává čas, kdy už začnem psát memoáry, protože co ta se navyváděla blbin, to je na půl knihy. Já s tím doteďka mámu nechtěla trápit, protože jak se začlo o Boně, tak se hned rozbulela... ale už je to trochu lepčí. Boňa se třebas radovala tak, že v naprostý tichosti velmi důstojně pochodovala bytem s obrovským plyšovým polštářem v hubě a jenom si pošvihávala ocáskem a koulela očima. Zato já vždycky hýkala a kvílela a lítala jak šuspajtl, když se máma vrátila z nákupu. Což ostatně dělám dodnes. Ale abych moc neodbočkovala, dneska máme to ukazovací téma. Že eště moc nevíš o co jde, co? Hi hi...

Čili zpátky k dortu* věci. Takže letos už jsme byly na výstavách všade možně, od Prahy, což máme za rohem, po Litoměřice a několikrát na Konopišti a taky v Chlumci a v Mladý Boleslavi a v Brně. To bylo teď o víkendu. Jo, a vlastně taky v Liberci, tam jsem si toho všimla pořádně poprvé

* dortu = meritu

Ptáš se čeho, co? Nooo... voni ti lidi, zejména ti zkušenější, co už vystavujou delší dobu, tak když v kruhu pohybujou psem, tak ti přitom někteří na něco ukazujou ukazováčkem! A my psiska pořád nemůžem přijít na to, na co! Jako na co to ukazujou! Já dávala poslední dny hlavu dohromady s dalšíma psiskama, víš v Brně jsme se radili... a nikdo neví, čoveče! Prej už se to děje ale delší dobu, možná se to táhne i roky, ne-li desítky let... Hele, normálně ti záhada jako v detektivce od tety Agáty.

Dělá to určitě jedna teta od saluk, další teta od afghánů a plno dalších tet a strejdů, který vůbec neznáme, a kteří dokonce nemají ani chrty. Já totiž původně myslela, že to je nějaký chrtařský znamení. Víš, jako že chrtaři se poznávaj tím, že si u předvádění ukazujou prstem šikmo k zemi. To by mi smysl dávalo. Lidi se shlukujou do různejch spolků a nějak se poznávat musej. Dobrý. Jenže pak mi do toho vnesla zmatek teta Maruš v Brně. V kruhu vůbec neukazovala, ale udělala to pak venku při focení!!! To jsem byla v šoku! Máma dokonce tetě psala, že je to vidět na fotce a teta se jí pokoušela přemluvit, aby to nedávala na internet, ale znáš mámu – zrovna to tam dala a teta Maruš je bezbranná. Ještě to máma hodlá červeně zakroužkovat, aby si toho jó každej všimnul. Jé, ona to už udělala, no to bude teta nadávat. A navíc!!! Teď v Brně koukám jako blázen a oni ukazují i lidi od jinejch pejsků, kteří vůbec nejsou chrti! Třeba u pudlů a tak. Tak tím mi ta teorie o chrtařským spolku rozpadla a stala se z toho znovu záhada vesmírnýho rozměru!

Hele, tak mě napadá - ty to taky děláš? No, ty co to zrovna teďkonc čteš? Protože, jestli jo, tak to mi jako fakt napiš a vysvětli mi vo co go! Na co to všichni ukazujete? Nebo co ten nataženej ukazováček znamená? Jeden pejsan v Brně při finále vyjádřil domněnku, že možná lidi na výstavě psů mají svoji zvláštní soutěž o nejelegantněji natažený ukazováček. Na tom by mohlo něco bejt. Něco jako je junior handling. Tak jako že todle by byla nějaká další, patrně velmi, veeelmi tajná soutěž. Protože výsledky se veřejně faaakt nevyhlašujou, to bysme si všimli!

No, nic, budem končit, nemáme s mámou dodělaný fotky z Brna. Na ukazovací manévry se zaměřím zase v Budějkách. A třeba tam konečně tý vesmírný záhadě přijdu na kloub! Musím, hele, takhle to nechat nemůžu.

=sepsala Betty Mizerovic, 30. září 2010=

 

                    

 

elfka © 2009-2018

TOPlist