Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Podmínky spolupráce


 

Pokud se rozhodnete pro veřejné prezentování svých pejsků na mých fotografiích, počítejte, prosím, s tím, že se mnou budete občas potřebovat komunikovat. Podle autorského zákona (a není to žádný "můj" zákon, ale obecně platný autorský zákon č. 121/2000 Sb.) při používání fotografií od jiného autora než sebe sama jde o to, že za danou cenu si s fotografem domlouváte podmínky, za kterých budete jeho fotografie používat. U fotografií tedy nejde o žádný klasický "prodej" jako jsme zvyklí u zboží. A přestože na fotografii je váš pejsek nebo pejsek z vašeho chovu, fotka i po pronájmu vám, zůstává výhradním vlastnictvím (duševním) autora fotografie, tedy daného fotografa.
 
U mě je to tak, že za základní ceny poskytuji fotografie pouze se svojí značkou (na kterou mám zaregistrovanou ochrannou známku). Pokud budete chtít moji fotografii nějak měnit nebo ji použít ke komerčnímu účelu, potřebujete k tomu mít vždy můj souhlas (novou dohodu). Chápu, že někoho může zatěžovat nosit v hlavě, co s fotografií kdy může a nemůže dělat a kdy a kvůli čemu má zase psát autorovi. Proto pro ty, kteří se tímto nechtějí zabývat a s fotografiemi si chtějí „dělat co chci“, je ideálním řešením používat k tomu fotografie svoje vlastní nebo navázat spolupráci s fotografem, který tohle zdánlivě "neřeší"...
 
 
Tři historky ze života co se stalo a co je určitě špatně:
 
1) Fotografii svého pejska mi zaplatila jedna ze dvou spolumajitelek tohoto pejska v ČR. Poslala ji druhé spolumajitelce v ČR. Potom fotografie elektronicky putovala do ciziny k chovatelům pejska. Zahraniční chovatel dal fotografii svému veterináři. A veterinář si z mé fotografie udělal velký reklamní panel jako poutač na svoji kliniku před prestižním nákupním centrem ve velkoměstě. Z mé fotografie byla odstraněna moje značka a na reklamě bylo uvedeno, že autorem mé fotografie je ta zahraniční chovatelská stanice. A tak moje fotografie, na které jsem odvedla poctivou a nelehkou práci a za kterou jsem v ČR dostala zaplaceno 50,-Kč, posloužila v úplně cizí zemi jako reklama zdarma někomu, koho vůbec neznám a kdo se mnou v životě nejednal.
 
2) Práva na fotografii si koupila chovatelka krycího pejska. Nechala si dělat nový chovatelský web od firmy na tvorbu webů. Někdo z firmy při vkládání fotografie na webové stránky moji fotografii ořízl tak, že nejen pejsek přišel o nožičky, ale já o autorství. Po oříznutí totiž zcela zmizela moje značka s ochrannou známkou.
 
3) Fotografie chovného pejska si nechala nafotit mladá handlerka, ještě dítě, zaplatila mi její maminka. Kamarádka handlerky, grafička stejného věku, udělala z mých fotografií krásný prezentační letáček pejska, kde použila ze dvou mých fotografií obrys pejska (hlavu a postoj). Ačkoliv jsem v e-mailu s poslanými fotkami psala, že pokud se bude taková prezentace vyrábět, musí se na letáčku musí být moje značka/autorství, letáček se objevil na FB opět bez mé značky.
 
Všechny tři případy jsou názorné příklady toho, čemu se říká porušení autorských práv. 
 
 
Velmi srozumitelně o této problematice píše Fotorádce:
Fotografie a autorský zákon - 1.díl, 2.díl, 3.díl.
 
 
 
elfka © 2009-2017
TOPlist